Jesteś tu: Start / Porady / Ja wybrać tarczę diamentową?

Ja wybrać tarczę diamentową?

Tarcze diamentowe są powszechnie znanymi narzędziami diamentowymi używanymi przez każdą firmę budowlaną. tarcze diamentowe możemy podzielić według:

  • zastosowania (rodzaj ciętego materiału)
  • średnic stosowanych
  • rodzaju maszyny używanej do cięcia
  • sposobu cięcia (na sucho lub na mokro)
  • szybkości cięcia
  • jakości cięcia

Idąc dalej tym podziałem tarcze diamentowe dzielą sia na tarcze do cięcia betonu, betonu zbrojonego, asfaltu, materiałów ogniotrwałych, granitu, marmuru, płytek gresowych …itd. Każdy z tych materiałów ma swoje cechy fizyczne i wymaga to zastosowania odpowiednich segmentów diamentowych.

Dlatego tarcze diamentowe do cięcia betonu zbrojonego będą się diametralnie różniły od tarcz diametowych np.: do asfaltu. To właśnie indywidualne właściwości każdego materiału jak: twardość, ścieralność, abrazywność, porowatość, gęstość, sposób wytwarzania itd. mają główny wpływ na odpowiednie dobranie segmentu.

Oczywiście przy doborze tarcz diamentowych nie możemy się tylko sugerować ciętym materiałem. Bardzo ważne jest środowisko parcy, praca na mokro lub na sucho, rodzaj maszyny i jej moc. Tarcze diamentowe do cięcia na sucho różnią się od tarcz diamentowych do cięcia na mokro przede wszystkim rodzajem łączenia segmentu diamentowe z dyskiem stalowym. Tarcze diamentowe do pracy na mokro są w 80 % lutowane, natomiast tarcze diamentowe do pracy na sucho są spawane laserem. Oznacza to ze tarczami diamentowymi do pracy na mokro nie wolno ciąć na sucho z uwagi na możliwość przegrzania miejsca łączenia segmentu z stalowym blatem.

Nie oznacza to jednak że tarczą do cięcia na sucho możemy bez żadnych konsekwencji ciąć na sucho praktykowane i wskazane jest cięcie na sucho nie dłużej niż 1.5 minuty następnie należy ostudzić tarczę na wolnych obrotach (bieg jałowy) prze około 30 sekund swobodnego kręcenia się tarczy diamentowej. Oczywiście zawsze jest wskazane cięcie na mokro które to zwiększa żywotność oraz niweluje pylenie.

Średnice tarcz diamentowych

Tarcze diamentowe występują w rozmiarach od 115mm do 3500mm. jednak najpopularniejsze średnice to 125mm, 230mm, 350mm, 400mm, 500mm.

Tarcze diamentowe możemy również podzielić na tarcze diamentowe segmentowe i ciągłe oraz wersje turbo. Tarcze ciągłe to tarcze głównie do cięcia ceramiki twardych materiałów, charakteryzują się wysoką jakością ciętego materiału gładka powierzchnia po cięciu. Tarcze diamentowe segmentowe są to generalnie tarcze do cięcia betonu, materiałów budowlanych, tarcze do asfaltu, granitu.

W ofercie firmy ASTAR Narzędzia Diamentowe znajdziecie państwo szeroką ofertę tarcz diamentowych do cięcia każdego materiału. Tarcze diamentowe naszej firmy charakteryzują się bardzo dobrą ceną oraz wysoką jakością.